Ağrınız , yaralanmanız, hastalığınız veya işinizi veya okul ödevlerinizi yapmanızı, kendinize bakmanızı, ev işlerini tamamlamanızı, hareket etmenizi veya faaliyetlere katılmanızı zorlaştıran bir engeliniz varsa bu tür tedavi yardımcı olabilir .

Ergoterapi size hayata nasıl uyum sağlayacağınızı öğretir. Okulda, işte veya evinizde her türlü görevi yerine getirmenize yardımcı olabilir. İhtiyaç duyarsanız araçları nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz..

İşinizi yapabilmeniz, kendinize veya evinize bakabilmeniz, spor yapabilmeniz veya aktif kalabilmeniz için hareketlerinizi değiştirmenin yollarını bulabilecek bir meslek terapisti (Ergoterapist) adı verilen bir sağlık uzmanıyla çalışmanız gerekir.

Bu terapi aşağıdakiler gibi belirli şeyleri yapmanıza yardımcı olabilir:

Başkalarından yardım almadan yemek
Hobi faaliyetlerinde bulunmak
Ofis ve büro işlerini kolayca yapmak
Kendi başınıza yıkanabilme ve giyinebilme
Evinizi temizleyebilmek ve çamaşırlarınızı yıkamak, katlamak

Ergoterapist Nedir?

Ergoterapi alanında özel eğitim alırlar . Muhtemelen onlara Mesleki Terapist dendiğini duyabilirsiniz. Uygulama için sertifika alarak lisanslı olmaları ve ulusal bir sınavı geçmeleri gerekir.

Bazı ergoterapistler, el terapisi, az gören insanları tedavi etme veya çocuklarla veya yaşlı yetişkinlerle çalışma gibi belirli tedavi türlerine odaklanabilmeleri için daha fazla eğitimden geçerler .

Ergoterapi asistanları, tedavinizin bazı bölümlerinde yardımcı olur. Sizi değerlendirmezler veya terapi planınızı oluşturmazlar. Bir Ergoterapi asistanının bir önlisans derecesine ihtiyacı vardır.

Ergoterapistler ve Ergoterapi asistanları genellikle doktorunuz, fizyoterapistiniz, psikoloğunuz veya diğer sağlık profesyonelleriyle birlikte çalışır.

Bir Ergoterapist Ne Yapar?

Prematüre bebeklerden küçük çocuklara, orta yaştaki yetişkinlere ve yaşlılara kadar her yaştan insanla çalışırlar.

Kısacası, terapist herhangi bir aktiviteyi veya görevi nasıl yaptığınıza bakar. Daha sonra, daha kolay veya daha az acı verici hale getirmek için bunu yapma şeklinizi geliştirmek için bir plan yaparlar.

İlk randevunuzda, ergoterapist ihtiyaçlarınızı değerlendirecektir. Ne yaptığınızı ve hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini görmek için evinize veya iş yerinize gelebilirler. Çocuğunuzla birlikte çalışıyorlarsa, okullarına gidebilirler. Size günlük işleri nasıl daha iyi yapacağınızı gösterebilirler.

Ardından, bir terapi planı oluşturmak ve ihtiyaçlarınız, engeliniz veya sınırlarınız için tasarlanmış hedefler belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklardır. Ergoterapist sizi hareketlerinizi uyarlamanız, motor becerilerinizi veya el- göz koordinasyonunuzu geliştirmeniz veya görevleri yeni yollarla yapmanız için eğitebilir.

Ergoterapistler size şunları sağlayabilir;

Yükseltilmiş klozetler veya tekerlekli sandalyeler gibi yardımcı cihazları kullanmak için eğitim verebilir.
Size bir gömleği düğmelemenin, ayakkabılarınızı bağlamanın, duşa girip çıkmanın veya bilgisayarınızda çalışmanın yeni yollarını öğretir
Yaşlı yetişkinlerin evlerinde veya ortak alanlarda düşmeleri önlemesine yardımcı olur
Dengeyi iyileştirmek, yaralanmaları önlemek için evlerini değiştirmek, kas gücü oluşturmak veya hafıza veya konuşma sorunlarına uyum sağlamak için felç geçirmiş yetişkinleri tedavi edebilirler
İlaçlarınızı veya ev aletlerinizi düzenlemeniz konusunda yardımcı olurlar
Rol yapan veya başkalarına vuran çocuklarda davranış problemlerini ele alarak toplumsal uzlaşma modelini benimsemelerini sağlarlar.
Spor aletlerinin uygun kullanım yöntemlerini belirleyerek öğretirler.
Bir kalemi kavrayabilmek için motor beceriler üzerinde alıştırmalar yaptırırlar.

Kimler Ergoterapiye İhtiyaç Duyar?

Herhangi bir görevi yapmakta zorlanan hemen hemen herkesin buna ihtiyacı olabilir.

Bu sağlık sorunlarından birine sahipseniz, doktorunuza ergoterapistin size yardımcı olup olamayacağını sorun:

Artrit ve kronik ağrı
Felç
beyin hasarı
Ortak değiştirme
Omurilik yaralanması
Düşük görüş
Alzheimer hastalığı
Zayıf denge
Kanser
Diyabet
Multipl skleroz
serebral palsi
Ruh sağlığı veya davranış sorunları
Ayrıca doğum kusurları , DEHB , jüvenil artrit , otizm veya ciddi yaralanmalar veya yanıklar olan çocuklara da yardımcı olabilir .

Ergoterapistler nerelerde hizmet verir?

Terapistiniz bir tedavi planı oluşturmak için evinize, iş yerinize veya okulunuza gelebilir. OT’ler ayrıca aşağıdakiler gibi birçok yerde çalışır:

Hastaneler
Rehabilitasyon merkezleri
Bakım veya yardımlı yaşam evleri
Okullar
Özel muayenehaneler
Endüstriyel işyerleri

Yorum Yap

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

Hafta İçi – 08:00-18:30

Cumartesi – 08:00-18:30

Pazar – Kapalı