Ebeveynler çocuklarını büyütürken bazı farklılıklar gözlemleyebilirler. Bu noktada duyu bütünleme nedir diye merak etmeleri oldukça doğaldır.  Duyu bütünleme bozukluğu, duyusal uyaranlar ile beyin fonksiyonlarının bir arada işlev görmesi gerekirken aksi yaşanan problemleri ifade eder. Çocuğun neyle karşı karşıya olduğunu anlamak için uzmanlara danışmak erken teşhis adına elzemdir.

Duyu bütünleme bozukluğu düzelir mı?

Bilişsel bir problem olan duyu bütünleme zamanla geçmese de çocuğun büyüdükçe çevreye daha uyumlu hale gelmesi sağlanabilir. Erken tanı duyu bütünleme organizasyonunun daha kolay oluşmasını sağlarken çocuğun aktif bir yaşam sürmesi beklenebilir.

Duyu bütünleme kaç yaşına kadar etki eder?

Çocuklarda duyu bütünleme eksikliği fark edilmesi beklenen en kritik aralık 0-6 yaştır.  Çocuğun yetişkinlikte ulaşacağı çoğu yetenek ve huy bu yaş aralığında şekillenir. Ancak 15 yaşa kadar da duyu bütünleme tedavisine ihtiyaç duyabilen ve nispeten cevap alınabilen terapi uygulana bilinir.

Duyu bütünleme otizm mi?

Otizm tanısı konmuş çocuklarda duyu bütünleme problemleri ile karşılaşılsa da tek başına bu problemler otizm olarak değerlendirilmekte yetersiz kalacaktır.

Çocuklarda duyu problemi nedir?

Duyu organlarımız aracılığıyla beyine iletilen uyaranlar gerekli sinyal akışı sağlayamadığı zamanlarda, kendini duyu problemi olarak ortaya çıkarır. Bu problem çocukların beden algısında zayıflık olarak gözlenebileceği gibi dış etkenlere karşıda etki tepki mekanizmasında zayıflık olarak görüle bilinir.

Duyu bütünleme bozukluğu nasıl anlaşılır?

Ebeveynlerin bunu en kolay gözleyebileceği yerlerden biri olan park oyun alanlarıdır. Örneğin salıncağa binmeyi reddetme ve korkma, kaydırağa binmek istememe, çocuk çığlıklarından aşırı irkilme ya da tahammül edememe gibi belirtiler yanında sakarlık, kıyafet giyip çıkartmada aşırı zorluk gibi belirtililer gözlenebilir.

Duyu bütünleme terapisi nasıl yapılır?

Ergoterapi tedavi yöntemleri duyu bütünleme terapisinin yol göstericisidir. Çocuğa uygun programlar hazırlanarak süreç daha sağlıklı yürütülür. Ailenin bilgilendirilmesi ve evde sağlanacak destek ile daha iyi sonuçlar almak her zaman mümkün olur.

Duyu bütünleme nedir diye merakınız çocuğunuzda gözlemlediğiniz bazı aksaklıklar sonrasında perçinlenmiş olabilir. Duyu bütünleme tedavisinde uygun ve güvenilir hizmet alacağınız birimlere ulaşmak ebeveynlere yol göstereceği gibi sağlıklı bilgiler edinerek yol haritanızı oluşturmak çocuğunuzun tedavisine cevap vermesinde önemlidir.

Yorum Yap

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

Hafta İçi – 08:00-18:30

Cumartesi – 08:00-18:30

Pazar – Kapalı