Çocuğun sosyal yaşamına katılımını arttırmak isteğinizde ergoterapi nedir diye merak edebilirsiniz. Çocuğun durumuna göre özel olarak değerlendirme yapılır ve terapi bu yönde izlenir. Bireyin bağımsız olarak hayatını idame ettirebilmesi ergoretapi desteği ile mümkün kılınabilir. Ebeveynler olarak çocuğumuzun gelişimi için ergoretapi desteği almak ve onun kat edeceği adımları refah içerisinde gözleyebilmek önemlidir.

Ergoterapi nedir kimlere uygulanır?

Günlük yaşama katılımda dezavantaja sahip otizm, down sendromu, duyu bütünleme, Serebral Palsi, epilepsi, hiperaktivite sorunları ve gelişim geriliği, dikkat eksikliği gibi teşhisi konan hastalıklar ergoterapi ile tedavi edilebilir. Ergoterapi tüm bu dezavantajlı grupların bireysel bağımsızlığa kavuşmasını hedeflemektedir. Detay için “Ergoterapi Kimlere Uygulanır” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ergoterapinin faydaları nelerdir?

Ergoterapi, bireyin bağımsızlığını kazanmasında önemli rol üstlenmesiyle en önemli yararını sergiler. Çocuklar yeni beceriler edinirken bunu eğlenerek edinmeleri ergoterapinin artısıdır. Motor beceriler üzerinde yapılan çalışmalar bireyin günlük yaşamında fark yaratır.

Ergoterapi nasıl tedavi eder?

Hasta sorununu yaşadığı durum ile ilgili psikolojik destek göreceği gibi bu sorunu bertaraf etmeye yönelik egzersizler ile dezavantajı gidermeye çalışılır. Örneğin kaza sonrası yürümekte zorluk çeken bir birey için gerekli adımlar sonrası fonksiyonlar yeniden kazandırılarak tek başına yürümesi hedeflenir.

Ergoterapistlere neden ihtiyaç vardır?

Bireylerin yaşadıkları problemler sonrasında çevreleriyle uyumlu hale gelmesi uzmanlık isteyen bir bilgi ve deneyim gerektirir. Ergoterapistler bu bilgi birikimi ile profesyonel olarak hedeflerine kitlenip kişinin özelinde çözümler üretir. Bireylerin sosyal ya da iş yaşantılarında en az destekle devam edebilmesi ergoterapi ile mümkündür.

Duyu bütünleme problemi nedir?

Duyusal uyaranların fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucunda çocuklarda öğrenme güçlükleri çekilmesi duyu bütünlemede problemlerin varlığına işaret eder. Beyin ile duyuların bağlantısında karşılaşılan aksaklıklar nedeniyle çocuklar yemek yeme davranışlarından tutunda sosyal çevreye uyumlanmaya kadar birçok alanda sorun yaşarlar.

Ergoterapi ile tedavi sürecinde kazanılan tecrübe ve deneyimler sayesinde bireylerin bağımsızlığa kavuşması amaçlanır. Ergoterapi nedir diye merak ettiğinizde bireyin bağımsız olarak yaşamını idame ettirmesini ana hedefi haline getirmiş, bunun için gerek psikolojik gerek çeşitli aktiviteler gerekse pratik ergonomik materyallerle sağlamaya çalışan etkili bir terapi yöntemidir.

Yorum Yap

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

Hafta İçi – 08:00-18:30

Cumartesi – 08:00-18:30

Pazar – Kapalı