Ergoterpi sosyal yaşamlarında dezavantajı bulunan kişilere uygulanır. Bu dezavantaja sahip gruplar arasında Duyu bütünleme, Serebral Palsi, dikkat eksikliği , hiperaktivite sorunları ve gelişim geriliği yaşayan bireyler, otizm, down sendromu, teşhisi konan çocuklar ergoterapi kimlere uygulanır sorusuna cevaptır.

Ergoterapi amaci nedir?

Günlük yaşamlarında aksaklıklarla karşılaşan her birey için en temelde ortak bir hedef vardır. Bu hedef sosyal hayatlarına katılımı en azami seviyeye ulaştırmaktır. Topluma tekrar katılım sağlayan bireyler hem kendileri hem çevreleri için anlamlı bir hayat sürmesi ergoterapinin hedeflediği amaçlardandır.

Ergo terapide neler yapılır?

Ergo terapi, genelde 0-6 yaş grubunda bulunan dezavantajlı bireylerin tedavisine cevap arayan bir alan olduğundan oyun merkezli yöntemler kullanılması yadsınamaz. Oyunlar ile bireylerde motor gelişimlerini sağlamaya çalışırken duyu bütünlemede önemsenir.

Ergoterapi hangi durumlarda yapılır?

Ergoterapi, bilişsel problemlerle karşı karşıya olan bireylerin sorunlarına çözümler bulmak adına çalışmalarını yürütür. Danışan merkezli bir prensibe sahip olan ergoterapi tedavi süresince her bir çocuğun ihtiyacı göz önünde bulundurarak tedavi uygulanır.

Ergoterapi testi nedir?

Duyusal gelişimlerinin seviyesini ölçen ölçümler sonrası değerlendirme ile terapinin gidişatını belirleyen testler bütünüdür.  Duyu kavrama testleri, motor gelişim ölçme testleri, gözlem testleri gibi ayrıntılı alt parametrelere ayrılarak testler uygulanır ve değerlendirme yapılır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mu ergoterapi mi?

Fiziksel bir sorunla karşılaşan bireyler kas iskelet sistemini güçlendirmek için fizyoterapi ve rehabilitasyona başvururken, yaşanan bu sorunu sosyal hayatta daha iyi nasıl hale getirebilirim, pratik bir materyal ya da cihaz var mı diye arayışta olan bireylerde ergoterapiye başvurur.

Otizm nedir ergoterapi ile çözülür mü?

Otizm nedir, ergoterapide otizm yeri nedir diye merak uyandırması muhtemel bir konudur. Ergoterapi bireyin yaşamında karşılaşacağı tüm sorunlara yanıt arayan bir terapi yöntemidir. Otizm bilişsel bir problem olduğundan günlük ve sosyal yaşamda bireyleri zorlayacak sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Ergoterapi ile hedeflenen bağımsızlığa ulaşmak için çocuğa yönelik doğru yöntemler kullanıldığında çözümler bulunabilir.

Ergoterapi kimlere uygulanır öğrendikten sonra ilk yapılacak iş profesyonel bir ekiple çocuğunuza uygun program dahilinde tedaviye başlamaktır. Erkenden alacağınız terapi desteği ile günlük yaşamınızı idame ettirecek gerekli becerileri edinirsiniz. Böylece sosyal yaşamınızda kalitenin artmasında ergoterapistlerin yerinin yadsınamayacağını gözlemleyebilirsiniz.

1 Comment

Yorum Yap

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

Hafta İçi – 08:00-18:30

Cumartesi – 08:00-18:30

Pazar – Kapalı