Bebeklerde 21.krozomun fazladan bulunması nedeniyle ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Down sendromu nedir diye merak eden ebeveynler çocuklarında kısa boyun, çekik gözler, basık burun, dil yapısında dışarı dönük bir görünüm, küçük el ve ayaklar, yaşıtlarına göre algılarında gerilik gibi belirtileri gözlemlemeye çalışırlar.

Down Sendromu nedir neden olur?

Down sendromu, bir insanda 46 adet kromozom olması gerekirken bazı bireylerde 21.kromozomun fazla olması durumudur. Nedenleri tam açıklanamamışta olsa genetik faktörlerin etkisi yadsınamamaktadır. Ayrıca doğum yapan annenin 35 yaşını geçmesi de genetik farklılığı tetiklemektedir.

Kimlerde görülür?

35 yaşı aşmış gebe annelerin bebeklerinde görünme sıklığı daha fazladır. Ailede daha önce down sendromlu birey varsa down sendromlu bebeğin doğma ihtimali de artmaktadır.

Önlenebilir mi?

Down sendromunu kromozonal bir farklılık gösterdiği için bunu önleyecek bir çalışma henüz mevcut değildir. Önlenemez olan genetik bir farklılık olduğundan özellikle anne adayları riskleri azaltma adına önlemler alabilir. İlk etapta 35 yaşı aşmadan bebek sahibi olmak için planlama yapabilir. Hamilelik süresince yapılacak taramalarda yol haritası çizmek adına önem arz der.

Zihinsel bir engel midir?

Hafif ve ağır zekâ geriliği söz konusuyken bireye yönelik özel eğitim planlaması yapıldığında sonuçlar almak mümkündür. Down sendromlu bireyler öğrenmeye açık bireylerdir. Fırsat verildiğinde zihinsel fonksiyonları eskisine göre ilerleme kaydedildiği gözlemlenir.

Down sendromu yaş riski nedir?

Yapılan araştırmalar ile belirlenen anne yaşının genetik farklılık üzerindeki rolü yadsınamaz. 35 yaşı aşan gebeliklerde bebeğin daha anne karnındayken down sendromu riski taşıdığı yapılan tarama testleri ile tespit edilebilir.

Anne Karnında down sendromu belirtileri nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin down sendromlu olup olmadığı yapılacak tarama ve tanı testleri ile ortaya çıkacaktır. Ülkemizde ikili ve üçlü tarama testleri her gebeye uygulanmaktadır. Hamilelik sürecinde risk gözlendiğinde amniyosentez, göbek bağından kan alınması gibi testlerle de down senromu tespiti yapılabilir.

Down sendromu özellikleri nelerdir?

Down sendromu özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kas dokularında gevşeklik
  • Basık burun yapısı
  • Ayalarda tek çizginin bulunması
  • Yaşıtlarına göre gelişimsel gerilik
  • Kalp rahatsızlıklarının görülebilmesi
  • Dil becerisinde gerilik
  • Yemek yeme ve dışkılama alışkanlıklarında problemler.

Down sendromu nedir sorusu yeni bebek sahibi olacak ailelerinin en merak ettiği konulardandır. Down sendromlu bireyler bebeklikten yaş ilerledikçe süre gelen yaşamlarında öğrenmeye açık yapılarıyla sosyal hayata uyumlanma konusunda adımlar atabilirler. Yavaş gerçekleşen öğrenme söz konusu olsa da onlarında bizler gibi duygu, düşünce ve hassasiyetleri olan bireyler olduklarını unutmamak gerekir.

Yorum Yap

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri

Hafta İçi – 08:00-18:30

Cumartesi – 08:00-18:30

Pazar – Kapalı