BLOG

"Neden" Diye Sormak

Otizmli bireylerin sergiledikleri davranışların anlamsız ve sebepsiz olduğunu varsayıp onları "ortadan kaldırmaya odaklanmak" çoğu zaman haksızlık ve onlara saygısızlıktır. İyi bir şey yapmaya çalışırken, sahip oldukları baş etme mekanizmalarını ellerinden alabiliriz. O yüzden "neden bunu yapıyor" sorusu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır✨

Psikolojik Sağlamlığımızı Güçlendirmek

Aynı durum bir kişi için çıkışı olmayan bir felaket anlamına gelirken, bir diğeri için yalnızca baş edilmesi gereken geçici bir durum olarak algılanıyor. Bu farkı yaratan şey "psikolojik sağlamlık düzeyi". ?

Otizm Bir Hastalık Değildir

‘’Otizm bir hastalık değildir. Otistik çocuklar ve yetişkinler hepimiz gibi gelişim aşamalarından geçerler. Onlara yardım etmek için, onları ‘’düzeltmemiz’’ gerekmez.

Stresi Azaltmak Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir

Uzmanlar koronavirüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Bunun en iyi yollarından biri stres belirtilerini mümkün olan en az seviyeye indirmek. Bunun için başlıca şu 3 noktaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

"Otistik Davranış" Demeden Önce

"Otistik davranışlar" olarak etiketlenen sallanma, el çırpma, kanat çıprma vb. davranışlar gözümüze çok tuhaf görünür. O yüzden de nedenini sorgulamadan "otistik davranış" etiketini yapıştırıveririz. Ancak bu tür davranışlar heyecan, korku gibi duyguların bir ifadesi ve kendilerini sakinleştirmek için kullandıkları başa çıkma stratejileridir.Hepimiz kaygılandığımızda veya heyecanlandığımızda belli davranışları sergilemez miyiz?

Adres ve Telefon

phoneAdres: Plevne mah. 32 Karesi Cad. No:5 Altıeylül / BALIKESİRorta-alt-market